Ne jedete ih, a trebali biste: 5 supernamirnica koje mijenjaju zdravlje iz korijena! U svijetu prehrane često nas zasipaju listama „superhrane“ koje obećavaju čuda – od mršavljenja do vječne mladosti. No istina je da prave supernamirnice nisu egzotične, skupe ili teško dostupne.
One su jednostavne, nutritivno bogate i lako ih možete uključiti u svakodnevne obroke. Osobito za žene srednjih godina koje žele očuvati vitalnost, ravnotežu hormona, dobru probavu i jaku otpornost – ovih 5 supernamirnica mogu igrati ključnu ulogu.
U nastavku donosimo 5 najpotcjenjenijih, ali znanstveno priznatih supernamirnica koje vrijedi jesti barem jednom tjedno – ako ne i češće.
Lanene sjemenke – hormonska ravnoteža i zdravlje crijeva
Lanene sjemenke prava su riznica nutrijenata. Sadrže lignane – biljne spojeve koji imaju fitoestrogensko djelovanje i mogu pomoći ženama u perimenopauzi i menopauzi da uravnoteže razinu estrogena. Osim toga, lanene sjemenke su bogate vlaknima i omega-3 masnim kiselinama koje potiču zdravlje srca i crijeva.
Najbolje ih je konzumirati svježe mljevene (tijelo ih tada najbolje apsorbira), posipane po jogurtu, zobenim pahuljicama ili dodane u smoothie. Jedna žlica dnevno dovoljna je za značajan učinak.
Fermentirana hrana – vaš saveznik za imunitet i probavu
Kefir, kiseli kupus, kimchi i tempeh samo su neki od primjera fermentirane hrane koja sadrži prirodne probiotike. Crijevni mikrobiom ima ključnu ulogu u zdravlju – utječe na imunitet, probavu, apsorpciju vitamina, pa čak i raspoloženje. Konzumiranjem fermentiranih namirnica podržavate rast dobrih bakterija u crijevima i smanjujete razinu upala u tijelu.
Za žene koje se bore s nadutošću, sporom probavom ili oslabljenim imunitetom, ovo je neizostavna kategorija hrane. Uvedite ih postepeno – nekoliko žlica dnevno je sasvim dovoljno.
Izvor: Pexels
Bobičasto voće – anti-age bomba za mozak i kožu
Borovnice, maline, kupine i ribiz sadrže visoke količine antioksidansa, osobito antocijana, koji štite stanice od oksidativnog stresa. Ovo voće je također bogato vitaminom C, koji doprinosi sintezi kolagena i jača imunološki sustav. Redovita konzumacija bobičastog voća povezuje se s boljom funkcijom mozga, smanjenjem rizika od kroničnih bolesti i usporavanjem starenja kože.
Zamrznute verzije su odlična opcija tijekom cijele godine – ubacite ih u smoothie, zobenu kašu, palačinke ili kao dodatak jogurtu.
Alge – mineralna bomba za štitnjaču i detoksikaciju
Iako nisu dio naše tradicionalne prehrane, alge poput nori, wakame i chlorelle sadrže iznimno visoke količine joda, željeza, magnezija i klorofila. Posebno su korisne za zdravlje štitnjače, regulaciju hormona i detoksikaciju organizma.
Ako ne volite okus morskih algi, možete ih konzumirati u obliku praha – dodane u smoothie, juhu ili salatu. Dovoljno je konzumirati malu količinu (npr. 1 čajna žličica spiruline ili chlorelle) nekoliko puta tjedno.
Crvena leća – proteini, vlakna i stabilna energija
5-ta supernamirnica je crvena leća je brzo pripremljiva mahunarka bogata biljnim proteinima, željezom i topljivim vlaknima. Idealna je za žene koje žele očuvati mišićnu masu, imati stabilnu energiju tijekom dana i smanjiti oscilacije šećera u krvi. Osim toga, leća pomaže u održavanju zdrave tjelesne mase jer daje dugotrajan osjećaj sitosti.
Od nje se mogu pripremati guste juhe, variva, paštete ili čak zdravi popečci. Uz to, kuha se znatno brže od drugih mahunarki – idealno za zaposlene dane!
Zaključak
Uključivanje ovih 5 supernamirnica u tjednu prehranu ne zahtijeva velika odricanja ni skupe dodatke. Njihova snaga leži u nutritivnoj gustoći i sposobnosti da podrže tijelo upravo tamo gdje ženama u srednjim godinama to najviše treba – u hormonima, imunitetu, koži, probavi i stabilnoj energiji.
Ne morate ih jesti svakodnevno, ali već nekoliko porcija tjedno čini razliku. Počnite s jednom – i pustite da vam tijelo pokaže koliko mu odgovara unos ovih 5 supernamirnica.