Jeste li sigurni da su vam dojke potpuno zdrave? Možda mislite da nemate razloga za brigu, ali što ako postoji promjena koju ne možete ni osjetiti?
Ultrazvuk dojki je neinvazivna dijagnostička metoda koja koristi visokofrekventne zvučne valove za prikaz unutarnje strukture dojki.
Ova pretraga omogućuje otkrivanje cista, benignih tumora i potencijalno malignih promjena te se često koristi kao dopuna mamografiji, osobito kod mlađih žena s gustim tkivom dojki.
S obzirom na visoku učinkovitost, sigurnost i nepostojanje ionizirajućeg zračenja, ultrazvuk dojki postao je ključni alat u preventivnoj medicini i ranom otkrivanju raka dojke.
Što je ultrazvuk dojki i kako funkcionira?
Ultrazvuk dojki koristi zvučne valove visoke frekvencije koji prolaze kroz tkivo dojke i stvaraju detaljnu sliku unutarnjih struktura. Ova metoda omogućuje vizualizaciju promjena u tkivu, pomaže u razlikovanju cističnih i solidnih tvorbi te pruža precizne informacije koje mogu olakšati dijagnostiku i odluku o daljnjim koracima.
Tijekom pregleda, liječnik nanosi gel na dojke i koristi ultrazvučnu sondu za dobivanje prikaza tkiva u stvarnom vremenu. Zahvaljujući modernim ultrazvučnim uređajima, moguće je analizirati čak i najmanje promjene u tkivu dojke te identificirati sumnjive lezije koje bi mogle zahtijevati dodatne pretrage ili biopsiju.
Kada se preporučuje ultrazvuk dojki?
Ultrazvuk dojki preporučuje se u različitim situacijama, bilo kao preventivni pregled ili kao dijagnostička metoda u slučaju sumnjivih promjena. Najčešće se koristi kod mlađih žena, osobito onih mlađih od 40 godina, jer njihovo tkivo dojke obično sadrži više žljezdanog tkiva, što otežava interpretaciju mamografskih snimaka. Kod žena starijih od 40 godina ultrazvuk se često koristi kao dopunska metoda uz mamografiju, posebno kada mamografski nalazi nisu dovoljno jasni ili kada je potrebno dodatno ispitivanje sumnjivih tvorbi.
Ultrazvuk dojki je izuzetno koristan za razlikovanje cističnih i solidnih tvorbi, što ga čini nezamjenjivim u slučajevima kada se prilikom pregleda opipa kvržica ili zadebljanje u dojci.
Preporučuje se ženama koje imaju bolove u dojkama, iscjedak iz bradavica, crvenilo, otekline ili promjene u obliku i veličini dojke.
Također je indiciran kod žena koje su već imale operacije dojke ili kod onih koje imaju ugrađene implantate, budući da mamografija može biti manje učinkovita u takvim slučajevima.
Osobe s povećanim rizikom od raka dojke, poput onih s obiteljskom anamnezom bolesti, također bi trebale redovito obavljati ultrazvučne preglede, čak i ako mamografija ne pokaže nikakve sumnjive promjene. Ova metoda često se koristi i kao vodič prilikom biopsije, jer omogućuje precizno navođenje igle prema sumnjivim tkivima, čime se povećava točnost dijagnoze.
Osim toga, ultrazvuk dojki je sigurna metoda koja ne koristi ionizirajuće zračenje, zbog čega se preporučuje i trudnicama te dojiljama koje primijete bilo kakve promjene na dojkama.
Redoviti ultrazvučni pregledi mogu pomoći u ranoj detekciji bolesti, što je ključno za pravovremeno liječenje i uspješan ishod terapije.
Kako izgleda postupak ultrazvuka dojki?
Izvor: Pexels
Priprema za pregled
Nije potrebna posebna priprema, ali se preporučuje izbjegavanje losiona, krema ili parfema na području dojki na dan pregleda.
Poželjno je nositi udobnu odjeću koja omogućuje lako skidanje gornjeg dijela odjeće.
Ako ste obavljali prethodne pretrage (mamografiju, prethodni ultrazvuk), ponesite stare nalaze radi usporedbe.
Dolazak u ordinaciju i smještaj pacijentice
Pregled se izvodi u specijaliziranoj dijagnostičkoj ambulanti.
Pacijentica leži na leđima na preglednom stolu, često s rukama podignutim iznad glave kako bi se osigurao bolji pristup tkivu dojke.
Nanošenje ultrazvučnog gela
Liječnik nanosi prozirni gel na bazi vode na površinu dojke, što omogućuje bolji prijenos ultrazvučnih valova i osigurava jasniju sliku.
Snimanje i pregled dojki
Liječnik koristi ultrazvučnu sondu, nježno je pomičući po dojci kako bi dobio detaljan prikaz unutarnjih struktura.
Prikaz se prati u stvarnom vremenu na ekranu, a liječnik analizira tkivo dojki i aksilarne limfne čvorove.
Posebna pažnja posvećuje se područjima s bilo kakvim nepravilnostima, kvržicama, cistama ili promjenama u tkivu.
Trajanje pregleda
Cijeli postupak traje otprilike 15 do 20 minuta, ovisno o nalazu i potrebi za detaljnijom analizom.
Analiza i interpretacija rezultata
Liječnik odmah može dati osnovne informacije o nalazu, no konačno mišljenje može zahtijevati dodatnu obradu.
Ako se uoče sumnjive promjene, može biti potrebna dodatna dijagnostika (mamografija, magnetska rezonancija ili biopsija).
Završetak pregleda i čišćenje gela
Nakon snimanja, gel se jednostavno briše s kože. Pregled je potpuno bezbolan i neinvazivan.
Pacijentica može odmah nastaviti sa svojim dnevnim aktivnostima.
Nalaz i preporuke
Ako je sve u redu, nalaz obično odmah dobivate u pisanom obliku.
U slučaju sumnjivih promjena, liječnik može preporučiti praćenje, dodatne pretrage ili konzultaciju s onkologom.
Najbolji period za ultrazvuk dojki
Stručnjaci preporučuju da se ultrazvuk dojki obavlja prvi tjedan nakon završetka menstruacije. U ovom razdoblju dojke su najmanje osjetljive i nema hormonalno induciranih promjena u tkivu koje bi mogle otežati interpretaciju rezultata.
Kod žena koje su u menopauzi ili nemaju redovite menstrualne cikluse, pregled se može obaviti u bilo kojem trenutku.
Gdje se naručiti za ultrazvuk dojki?
Ultrazvuk dojki može se obaviti u:
Javnim bolnicama i domovima zdravlja – uz liječničku uputnicu, ali uz moguće dulje liste čekanja.
Privatnim poliklinikama, ordinacijama i dijagnostičkim centrima – gdje se pregled može obaviti brzo, ali uz određenu cijenu.
Specijaliziranim onkološkim ustanovama – ako postoji sumnja na malignu promjenu.
Za naručivanje je potrebno kontaktirati odabranu zdravstvenu ustanovu putem telefona ili online narudžbi.
Ultrazvuk dojke na uputnicu
Ultrazvuk dojki može biti besplatan ako pacijentica ima uputnicu od svog liječnika opće prakse. U tom slučaju, pregled se može obaviti u bolnicama i domovima zdravlja, no potrebno je unaprijed provjeriti liste čekanja jer termini mogu biti ograničeni.
Ako ne želite čekati, moguće je obaviti pregled u privatnim zdravstvenim ustanovama uz plaćanje.
Ultrazvuk dojki ili mamografija – što odabrati?
Ultrazvuk dojki je idealan za žene mlađe od 40 godina, trudnice i dojilje, te za preciznije razlikovanje cističnih i solidnih tvorbi.
Mamografija je metoda izbora kod žena starijih od 40 godina jer može otkriti mikrokalcifikacije koje ultrazvuk ne može uvijek prepoznati.
Najbolje rezultate daje kombinacija ovih dviju metoda, osobito kod žena s povećanim rizikom za rak dojke.
Zaključak
Ultrazvuk dojki je sigurna, pouzdana i neinvazivna metoda koja omogućuje rano otkrivanje promjena u dojkama. Zahvaljujući nedostatku zračenja, može se obavljati više puta bez zdravstvenih rizika.
Redoviti pregledi ključni su za očuvanje zdravlja, a kombinacija ultrazvuka i mamografije omogućuje najtočniju dijagnostiku i povećava šanse za rano otkrivanje raka dojke. Ako primijetite bilo kakve promjene na dojkama, ne odgađajte pregled – pravovremena dijagnoza može spasiti život.