Dijeta bogata zelenim lisnatim povrćem ne samo da pruža obilje vitamina i minerala, već igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja probavnog sustava. Ovo niskokalorično i hranjivo povrće ima nekoliko ključnih svojstava koja promiču bolju probavu i zdravlje općenito.
Zeleno lisnato povrće, koje je često zanemareno u korist brže i manje zdrave opcije, može biti ključ za poboljšanje probave i općeg blagostanja. Ovo svježe i hranjivo povrće obiluje ključnim hranjivim tvarima i vlaknima koja potiču pravilan rad probavnog sustava.
Nutritivna vrijednost zelenog lisnatog povrća
Zeleno lisnato povrće, poput kelja, špinata, rukole, zelene salate, blitve i brokule, bogato je vlaknima, vitaminima (kao što su vitamin A, C i K) i mineralima (uključujući kalcij, željezo i kalij). Ova kombinacija hranjivih tvari čini ga izvrsnim izborom za poticanje probave.
Vlakna za bolju probavu
Vlakna su ključna komponenta zelenog lisnatog povrća koja potiče zdravu probavu. Postoje dvije vrste vlakana: topljiva i netopljiva. Topljiva vlakna, prisutna u zelenom lisnatom povrću, pomažu u zadržavanju vode u crijevima, omekšavaju stolicu i olakšavaju njezin prolazak kroz probavni sustav. Netopljiva vlakna dodatno doprinose stvaranju veće stolice, što potiče redovitu stolicu.
Regulacija crijevne flore
Zeleno lisnato povrće također igra važnu ulogu u održavanju zdrave crijevne flore. Unos vlakana iz ovih namirnica hrani korisne bakterije u crijevima, poboljšavajući ravnotežu između dobrih i štetnih mikroorganizama. Ovo povoljno utječe na probavu, jer zdrava crijevna flora pomaže razgraditi hranjive tvari iz hrane i smanjuje rizik od probavnih problema poput nadutosti i zatvora.
Antioksidansi za zaštitu probavnog sustava
Antioksidansi prisutni u zelenom lisnatom povrću, kao što su beta-karoten, vitamin C i E, štite probavni sustav od oksidativnog stresa. Oksidativni stres može uzrokovati oštećenja staničnih membrana u probavnom traktu, što može dovesti do različitih problema, uključujući gastritis i čireve. Redovita konzumacija zelenog lisnatog povrća može pomoći u zaštiti probavnog sustava od ovih oštećenja.
Dobro je kao i diuretik, što ga čini idelanim za sve one koji pokušavaju izgubiti višak kilograma i smršaviti. Također ima blagotovoran učinak na vaše srce i krvožilni sustav te ima čak i antikancerogeno djelovanje. Stoga smo za vas odabrali nekoliko vrsta zelenog lisnatog povrća koje bi svakako trebali nastojati uvrstiti u svoje jelovnike.
Vrste zelenog lisnatog povrća
Kelj
Bogat je vitaminima A, C, K i B6. Također je odličan izvor magnezija i kalcija. Njegova antioksidativna svojstva smanjuju razinu slobodnih radikala u tijelu i smanjuju rizik od nastanka raznih bolesti, uključujući i neke vrste raka. Kelj će sniziti razinu lošeg kolesterola i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, a također štiti i zdravlje vaših očiju. Postoje razni načini da pripremite kelj, uključujući variva ili salate.
Raštika
Samo jedna manja porcija raštike sadrži više kalcija od čaše mlijeka! Odličan je izvor antikancerogenih spojeva i jedna je od najučinkovitijih namirnica što se tiče snižavanja razine kolesterola. Raštika je bogata vitaminima K, C i A. Najpoznatiji i jedan od najzdravijih načina pripremanja raštike je kuhanje u vodi s maslinovim uljemi češnjakom.
Rikula
Ona sadrži beta-karoten, vitamine C i K, a od minerala ponajviše fosfor, kalcij, kalij, magnezij, natrij i željezo. Eterična ulja listovima daju prepoznatljivu, ljutkastu aromu. Najbolji su svježi, pripremljeni u salatama ili posve kratko prokuhani. Možete ih dodati umacima, namazima, juhama i varivima ili za ukrašavanje jela. Jestivi su i cvjetni pupoljci, mladi plodovi (komuške) i zrele sjemenke. Komuške možete pirjati s ostalim povrćem. Suhe sjemenke upotrebite kao sjeme gorušice – za klice i izradu senfa.
Špinat
Ovo povrće je bogat izvor željeza, kalcija i velikog broja vitamina.
Jedna od najvažnijih karakteristika špinata je ta što se učinkovito bori protiv raka prostate, najučinkovitije od svih ostalih vrsta zelenog lisnatog povrća.
Ako ćete špinat kuhati, neka to ne bude duže od 1 minute kako bi se zadržala sva ljekovita svojstva. Špinat je odličan i sirov, u obliku salate.
Kupus
Brojna istraživanja su pokazala da je odličan u borbi protiv raka. Čuva zdravlje probavnog sustava i srca. Odličan je izvor vitamina C, A, B1, B2, kalcija i kalija. Najzdraviji je sirov, a možete ga kuhati na pari i začiniti maslinovim uljem i češnjakom.
Listovi repe
Nažalost, listovi repe se najčešće čiste i bacaju. Gorkastog su okusa, ali su odlični za vaše zdravlje. Bogat su izvor vitamina A, K i C. Zbog velike razine vlakana, listovi repe će vas držati dugo sitima, a potaknut će rad probavnog sustava.
Blitva
Blitva je jedna od najzdravijih vrsta lisnatog povrća, a većini ljudi je i ukusna. Odličan je izvor vitamina A i C. Također je bogata željezom i vlaknima. Znanstvenici su dokazali da blitva štiti zdravlje srca, očiju, probavnog sustava i smanjuje učestalost glavobolja. Blitvu kuhajte 3 do 5 minuta kako ne bi izgubila svoja ljekovita svojstva.
Savjeti za uključivanje zelenog lisnatog povrća u prehranu
Raznolikost povrća: Pokušajte raznovrsiti izbor zelenog lisnatog povrća kako biste dobili širok spektar hranjivih tvari. Različite vrste lisnatog povrća nude različite nutritivne prednosti.
Svježe ili smrznuto: Svježe povrće je odličan izbor kad je dostupno, ali smrznuto lisnato povrće također može biti izvrsna opcija jer često zadržava svoje hranjive vrijednosti.
Kuhano ili sirovo: Zeleno lisnato povrće možete konzumirati sirovo u salatama ili ga kuhati na različite načine. Kuhanje može pomoći u razbijanju vlakana i činiti ga lakše probavljivim.
Količina: Pokušajte uključiti najmanje jednu porciju zelenog lisnatog povrća u svaki obrok. To će vam osigurati kontinuiranu opskrbu vlaknima i hranjivim tvarima.
Hidratacija: Uzimajte dovoljno vode uz lisnato povrće kako biste podržali procese probave.
Zeleno lisnato povrće je neprocjenjiv dio zdrave prehrane, posebno kad je u pitanju zdravlje probavnog sustava. Bogato vlaknima, antioksidansima i hranjivim tvarima, ovo povrće pomaže u održavanju redovite probave, podržava zdravu crijevnu floru i štiti probavni sustav od oksidativnog stresa. Uključivanjem zelenog lisnatog povrća u svoju prehranu možete dugoročno poboljšati svoje probavno zdravlje.