Đumbir je gomoljasta biljka egzotičnog porijekla, koja se zbog svojih iznimnih svojstava tradicionalno koristi u azijskoj medicini i kuhinji. Bogat je eteričnim uljima i smolama koje mu daju specifičan, pikantan miris i okus.
Đumbir (Zingiber officinale) je trajna gomoljasta biljka iz porodice ljiljana, podrijetlom iz Kine. Najviše se koristi, a samim time i uzgaja na području Australije, Indije, Kine i Jamajke. Đumbir iz različitih dijelova svijeta ima i različitu aromu: pa je tako kineski lagano pikantan, indijski i australski ima izraženu citrusnu aromu, a jamajkanski je nešto blažeg mirisa i okusa. Korijen biljke, odnosno gomolj pomalo je neugledna izgleda, smeđo-žute boje i ima najširu primjenu od kuhinje do kozmetike i farmaceutike. Đumbir je aromatičnog, vrlo jakog i oštrog mirisa i okusa za koje su zaslužna eterična ulja i mirisne smole, kojima obiluje.
Đumbir kao začin
Svježi đumbir prilikom kuhanja se tradicionalno upotrebljava u Aziji. Koristi se nasjeckan, izmrvljen ili narezan kao začin jelima od mesa, ribe i povrća. Njegova prodorna i pikantna aroma daje specifičan i prepoznatljiv okus jelima azijske kuhinje. Koristi se podjednako u pripremi slanih i slatkih jela, dajući ljutinu, ali ujedno i osvježavajuću aromu marinadama, prženim jelima, juhama, žitaricama te svježem povrću. U našim trgovinama se najčešće nalaze zreli plodovi koji imaju deblju koru i potrebno ih je očistiti prije korištenja. Može se naći još i sušenom stanju, ukiseljen te konzerviran u sirupu ili čak ušećeren.
Nutritivna svojstva
Korijen đumbira u 100 g sadrži 80 kcal, od čega je 1,82 g proteina, 0,75 g masti i 18 g ugljikohidrata. Od minerala u većim količinama sadrži kalij, bakar, magnezij i mangan. Obiluje vitaminima C, vitaminima B skupine te u manjim količinama sadrži pantotensku kiselinu i niacin. Daleko najvrijednija đumbirova svojstva su već spomenuta ulja i smole. Đumbiru svojstvena aroma i okus rezultat su mješavine gingerola, zingerona i shoagola, čija hlapljiva ulja sadrži u količini 1-3%. Upravo ona su odgovorna za njegovo lijekovito djelovanje, a po kemijskom sastavu je vrlo slično aspirinu.
Lijekovitost đumbira
Medicinskim istraživanjima je dokazana učinkovitost korijena đumbira kod mučnine i povraćanja pa se vrlo često preporuča za sprječavanje jutarnjih mučnina u prvim mjesecima trudnoće. Također je dokazano njegovo pozitivno djelovanje u poboljšanju probave na način da pospješuje proizvodnju sline, probavnih sokova i žuči te suzbija nadimanje. Djeluje protuupalno i poboljšava stanje sveukupnog imunološkog sustava. Dobar je za rad srca, snižava razinu kolesterola te spriječava formiranje krvnih ugrušaka. Poznat je još kao afrodizijak i stimulans, suzbija umor te poboljšava pamćenje, nije ga preporučljivo konzumirati navečer prije spavanja jer može uzorokovati nesanicu. Učinkovit je kod reume, artritisa i gihta, potiče krvotok, otklanja otrove i toksine. Općenito djelotovoran je kod bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva: reumatoidni artritisa, osteoartritisa, itd.
Izvor: Shutterstock
Detoksikacijski napitak od đumbira i limuna
Sastojci:
čaša mlake vode (rastopite sastojke u mlakoj vodi i pustite da odstoji, po potrebi dodajte leda za osvježavajući učinak)
dvije žlice iscijeđenog limuna (organski po mogućnosti)
jedna žličica đumbira u prahu
prstohvat cimeta u prahu
Napitak je kiselkasto-gorkog okusa, ukusan i izrazito osvježavajući. Detoks napitak od limuna, đumbira i cimeta preporučamo konzumirati tri puta dnevno u vremenskom periodu od sedam dana kako bi se postigao optimalan učinak. Među prvim detoksikacijskim indikatorima primjetit ćete diuretički učinak ovog napitka, dakle češće mokrenje i učestalija stolica. Na taj se način organizam ”pročišćava”.