Hladniji jesenski dani topliji su uz čaj od kadulje. Okrijepite se šalicom zdravlja koja vas ujedno smiruje i osvježava. Ona jača vaš krvožilni sustav, stimulira cirkulaciju te ujedno djeluje protiv krvarenja i upala.
Postoji mnogo vrsta kadulje, no u fitoterapiji se koristi samo salvia officinalis. Riječ je o biljci koja najbolje uspijeva u mediteranskom podneblju, voli sunčanu i suhu klimu te pjeskovito i slabo hranjivo tlo. Ona ima vrlo široku primjenu od gastronomije do kozmetičke i farmaceutske industrije.
Može se koristiti u obliku čaja od kadulje, ulja, naljeva, vina, losiona, tinktura ili kao začin kod pripreme umaka, juha i jela od povrća. Praktički svi djelovi ove biljke se mogu kvalitetno iskoristiti s tim kad govorimo o samom čaju za njegovu pripremu najdragocijeniji su listovi. Oni se beru u proljeće ili ljeto i suše se u hladu.
Čaj od kadulje se priprema tako da se 1-2 žličice kadulje prelije s 2 dcl vruće vode i pusti da odstoji 10 minuta. Čaj je poprilično intenzivnog i aromatičnog okusa te isprva može biti i malo neugodan za piće. Okus je to na koji se treba naviknuti, ali benefiti za vaše zdravlje su zato daleko važniji.
Lijekovitost čaja od kadulje
Zbog svojeg jakog antiseptičkog djelovanja, čaj od kadulje se koristi u liječenju afti, problema s grlom, krajnicima, karijesom, neugodnim zadahom. Ona ima izraženo antibakterijsko i antigljivično djelovanje.
Jako je dobra i za vaš kardiovaskularni sustav, stimulira cirkulaciju, djeluje protiv krvarenja i upala. Istraživanja su pokazala kako ima više povoljnih učinaka na vaš organizam. Između ostalog dobar je regulator razine glukoze u krvi što je čini korisnom kod dijabetesa.
Zatim već se dulje vrijeme koristi za ublažavanje i liječenje groznice, prehlade, upale grla, glavobolje i probavnih smetnji. Pokazalo se ujedno kako ona ima odlično antioksidacijsko djelovanje te pomaže u borbi protiv slobodnih radikala.
Konzumacija ovog čaja kao što smo istaknuli ima mnoge benefite, a posebice za žene. Pomaže kod reguliracije menstruacijskog ciklusa, poboljšava tonus rodnice. Također efikasno djeluje na uspostavljanje hormonalne ravnoteže, sprječava tegobe kod menopauze te ima blagotvorno antigljivično djelovanje. Kadulja pomaže radu bubrega te sprječava nastanak edema.
Čaj od kadulje i konzumacija
Neželjene popratne pojave nastaju kada se spravljaju pripravci za konzumaciju s više od 15 g lista po dozi ili kod dugotrajnog korištenja. Samo lišće specifična je kemijska sastava, sadrže 1,5 do 2% eteričnog ulja koje se uglavnom sastoji od monoterpenskih ketona i to 35 do 60% tujona, 20 do 35% kamfora.
Tujon iz eteričnog ulja može biti toksičan ako se nepropisno dozira i može izazvati simptome poput ubrzanog rada srca, napada vrućine, grčeva i vrtoglavice. Kadulja se ne smije koristiti kod osoba s epilepsijom jer spojevi tujon, kamfor i cineol imaju epileptogena svojstva.
Kadulja se također ne preporuča koristiti tijekom trudnoće i tijekom dojenja.
Osim ako ne želite zaustavljanje lučenja mlijeka. Takođe izbjegavati je kod upale i zatajenja bubrega te kod estrogen ovisnih tumora (tumori dojke i jajnika).
Neke studije sugeriraju da spojevi prisutni u kadulji mogu imati blagotvoran učinak na kognitivne funkcije i pamćenje. Međutim, ova područja istraživanja su još uvijek u razvoju, i daljnja istraživanja su potrebna kako bi se bolje razumjeli mehanizmi i potencijalni učinci na mozak.
Važno je napomenuti da, kao i kod bilo kojeg biljnog čaja ili dodatka prehrani, individualni odgovor na čaj od kadulje može varirati. Osobe s određenim zdravstvenim stanjima ili koje uzimaju određene lijekove trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom prije redovitog konzumiranja čaja od kadulje kako bi bili sigurni da je siguran i prikladan za njihovu dijagnozu.