Proces starenja donosi s sobom različite promjene na koži, a bore su često jedan od najuočljivijih znakova prolaska vremena. Suvremeni pristupi ljepoti sve više se okreću prirodnim sastojcima, a jedan od najznačajnijih u toj kategoriji je smilje.
Smilje (Helichrysum) je nadzemna mediteranska biljka iz porodice glavočika koja u prosjeku naraste do visine 0,3 m i prepoznatljiva je po svojim žutim cvjetovima. Raste na područjima kamenjara, a cvjeta u ljetnom periodu. Može se naći na području južne Europe, sjeverozapadne Afrike, Male Azije. Kod nas se može naći na području Istre i Kvarnera te Dalmacije. Poznato je čak 500 – tinjak različitih vrsta smilja, a među najpoznatijim je vrsta (Helichrysum italicum). Sam naziv potječe od grčkih riječi helios (sunce) i chryson (sunce), što bi značilo zlatno sunce. Na što i asociraju njegovi zlatno žuti cvjetovi.
Od korisnih tvari sadrži flavonoide, djeluje protuupalno, antioksidativno, antihematomatično, antikoagulorno. Također je dobar analgetik, smanjuje kolesterol, pomaže kod nadutosti, bolesti jetre i žućnog mjehura (osobe koje imaju žućne kamence ga trebaju izbjegavati). Osim što djeluje na žuć također potiče i lučenje probavnih sokova i enzima stoga se preopruča ljudima koji imaju poteškoća sa probavom.
Lijekovitost smilja
Smilje zbog svojih kemijskih svojstava i karakteristična mirisa ima široku primjenu u kozmetičkoj industriji. Posebno je dragocjeno eterično ulje koje sadrži kemijske spojeve poput nerola, neril-acetata, italidiona. Koristi se u kozmetici prevnstveno zbog svog protuupalnog i anti-age učinka.
Na tržištu ćete ga naći u obliku tinktura, macerata, eteričnog ulja i čaja.
Macerat smilja se dobiva potapanjem cvjetova smilja u nekom biljnom (masnom ulju), i tako dobivena smjesa se može samostalno koristiti na koži.
Eterično ulje se može koristiti u tretiranju hematoma, proširenih i upaljenih vena, tromboze, popucalih kapilara, ožiljaka, keloida, psorijaze, strija, kožnih alergija, atopijskog dermatitisa, reumatoidnog artritisa, sportskih ozljeda.
Smilje sadrži vrlo malo eteričnog ulja (manje od 0,05 posto), pa je potrebno više od tone biljke da bi se dobio kilogram eteričnog ulja. Mora se destilirati svježa biljka, stoga je njegova cijena vrlo visoka. Kao nusprodukt destilacije eteričnog ulja dobiva se još i hidrolat ili cvjetna vodica smilja. Posebno je cijenjeno eterično ulje s Korzike. Najpoznatije je kao ulje koje djeluje protiv bora, mrlja i ožiljaka te ostalih kožnih nepravilnosti.
15 mL biljnog ulja argana, hladno prešanog i nerafiniranog
15 mL biljnog ulja ploda divlje ruže, hladno prešanog i nerafiniranog
Nanosi se u tankom sloju, najčešće navečer, iznimno je hranjivo, rezultati su vidljivi već nakon prvog nanošenja.
Ulje protiv strija:
40 mL ulja ploda divlje ruže
23 mL macerata centele
10 mL ulja pšeničnih klica
20 mL tamanu ulja
2 mL eteričnog ulja španjolske lavande
2 mL eteričnog ulja smilja
3 mL eteričnog ulja ružmarin verbenon
10 kapi prirodnog vitamina e
Sve sastojke pomiješajte u odgovarajućoj bočici. Mješavina se nanosi isključivo na striju, u tankom sloju. Mješavinu je zabranjeno koristiti na većim površinama tijela, te tijekom trudnoće i dojenja.
Hidrolat ili cvjetna vodica smilja
Tijekom proizvodnje eteričnog ulja nastaje još jedan zanimljiv proizvod, hidrolat ili cvjetna vodica smilja.
Hidrolate na kožu možemo nanositi nerazrijeđene, a u aromakozmetici se obično koriste prije nanošenja uljnih mješavina.
Hidrolat smilja vlaži kožu i smiruje upale pa je izvrstan za osjetljivu i zrelu kožu. Koristi se i kod svih tipova kože kojoj je potrebna regeneracija, a posebno je zanimljiva njegova upotreba kod podočnjaka (jača mikrocirkulaciju).
Za podočnjake ga možete koristiti u obliku kompresa (blazinice namočite hidrolatom smilja, položite na zaklopljene kapke i odmarajte oči 10-15 minuta).
Kratki zaključak
Smilje, s bogatom poviješću u tradicionalnoj medicini, sve više dobiva priznanje i u svijetu moderne kozmetike. Njegova antioksidativna, regenerativna, protuupalna i hidratantna svojstva čine ga vrijednim saveznikom u borbi protiv bora. Međutim, prije početka korištenja proizvoda s ekstraktom smilja, uvijek je preporučljivo konzultirati se s dermatologom kako bi se prilagodila rutina njege kože individualnim potrebama. Smilje, kao prirodni sastojak, pruža neinvazivan i holistički pristup očuvanju ljepote kože, omogućujući nam da starimo s dostojanstvom i zračimo prirodnom ljepotom.