Mehanizam nastanka žgaravice nije u potpunosti jasan, ali smatra se da nastaje zbog uple jednjaka, oštećenja sluznice i vraćanja dijela želučanog sadržaja. Čitava struktura je oslabljena i nadraženja što u konačnici rezultira time da se javlja osjećaj žarenja ili pečenja na području prsa.
Ovakavi simptomi su ustvari tipični za tzv. GERB (gastro-ezofagealna refluksna bolest). Rjeđe se javljaju kod ulkusne bolesti, gastritisa (upale sluznice želuca), bolesnika koji imaju žučne kamence, te kod bolesnika koji imaju usporen rad crijeva (peristaltiku), npr. kod dijabetesa.
Žgaravica se obično javlja do nekih sat vremena nakon obroka. Od hrane koja potiče žgaravicu treba istaknuti šećer, čokolada, luk, jaki začini, citrusno voće i jaki čajevi. Zatim masna i pržena hrana te obilni obroci, slabo žvakanje i brzo gutanje hrane.
Žgaravicu također izazivaju emocionalni stres, pušenje, alkoholna i gazirana pića. Tu su još i povišen tlak u trbušnoj šupljini zbog debljine ili trudnoće te kao posljedica nošenja uske odjeće.
Žgaravicu može izazvati i fizička aktivnost, primjerice dizanje teških tereta, trčanje i itd. Primjerice i fizička aktivnost koja je uslijedila odmah nakon obroka, kao i ležanje nakon jela, osobito na desnom boku.
Trebate biti oprezni i kod uzimanja lijekova. Velika većina lijekova protiv bolova pridonosi stvaranju žgaravice, kao i neki antidepresivi, antihipertenzivi (blokatori kalcijevih kanala), lijekovi za kronični bronhitis ili astmu (teofilin) i osteoporozu (bisfosfonati).
Simptomi žgaravice obično uključuju:
- Osjećaj pečenja: Osjećaj pečenja u sredini prsa ili iza prsne kosti najčešći je simptom žgaravice. Ovaj neugodan osjećaj može se širiti prema grlu i čak izazvati kašalj.
- Podrigivanje: Osobe s žgaravicom često podriguju više nego inače. To je posljedica prisutnosti viška želučane kiseline.
- Gorušica: Neke osobe doživljavaju osjećaj gorčine ili kiseline u ustima.
- Poteškoće pri gutanju: Žgaravica može uzrokovati poteškoće pri gutanju, posebno ako je povezana s refluksom želučanog sadržaja u jednjak.
- Nadutost i nelagodnost: Osobe s žgaravicom često osjećaju nadutost i nelagodu u gornjem dijelu trbuha.
Uz osjećaj žgaravice česta je pojava i povrat gorke, kisele ili slane, rjeđe žute tekućine u usta, a ponekad i same hrane.
Ukoliko se simptomi žgaravice javljaju dva ili više puta tjedno to je već ozbiljniji indikator. Samim time dolazi do značajne promjene kvalitete života. Vrlo je učestala pa ju stoga mnogi smatraju normalnom i uopće je ne spominju svojim liječnicima.
Javlja se čak kod 20-40 % populacije, a oko 7 % odraslih osoba ima svakodnevne simptome žgaravice. Iako je česta to ne znači da na ova upozorenja vašeg tijela treba gledati olako ono na što nas trebaju asocirati jest na razmišljanje o promjeni prehrambenih navika i stila života općenito.
Prehrana kod žgaravice
Kod prehrane trebate izbjegavajte:
- ljutu hranu
- citrusno voće
- češnjak
- gazirana pića
- jako začinjenu i masnu hranu
- umake od rajčice
- čokolada
- jaki čajevi
- kava
- alkohol
Ako ste primjetili još neka jela ili namirnice da vas iritiraju, a nisu navedeni ovom prilikom, izbjegavajte i njih. Dok jedete, nastojte biti što je više moguće opušteni. Stres povećava lučenje želučane kiseline. Uvijek jedite lagano u ugodnoj okolini i ne pretrpavajte želudac velikim količinama hrane.
Dobro prožvačite hranu. Pokušajte jesti četiri ili pet manjih obroka dnevno umjesto jednog ili dva velika obroka.
Pušenje je također jedna štetna navika koja potiče lučenje želučane kiseline i izaziva žgaravicu, uz sve ostale štetne učinke na organizam, pa stoga svakako treba razmisliti o prestanku. Nemojte jesti najmanje dva sata prije odlaska na spavanje ili prije fizičke aktivnosti.
Ako vas žgaravica muči tijekom noći tada trebate spavati na uzdignutoj podlozi od nekih 15 do 20 cm. Debljina može također negativno utjecati stoga bi trebali razmisliti o tome da se ozbiljnije pozabavite vašom prekomjernom tjelesnom težinom, odnosno da smršavite.
Ako se trudni, žgaravica će vrlo vjerojatno prestati nakon poroda. U slučaju ozbiljnijih simptoma žgaravice lijek koji se preporuča jest antacid. Oni su u trudnoći lijek prvog izbora, jer se ne apsorbiraju iz probavnog trakta i nemaju utjecaja na plod.
Mogu se uzimati povremeno i blokatori H2 receptora, ali prije uzimanja bilo kakvog lijeka svakako se konzultirajte sa svojim obiteljskim liječnikom ili ginekologom. Pridržavanjem navedenih preporuka i po potrebi uzimanjem odgovarajuće terapije rezultira u najvećem broju slučajeva prestankom tegoba sa žgaravicom.
Liječenje žgaravice
Srećom, žgaravicu se može uspješno kontrolirati i liječiti. Evo nekoliko pristupa za ublažavanje simptoma i sprečavanje ponovnih epizoda:
- Promjene u prehrambenim navikama: Izbjegavajte hranu i piće koji mogu iritirati želudac, poput alkohola, kofeina, citrusa i masne hrane. Povećajte unos vlakana i pijte dovoljno vode.
- Manji i češći obroci: Jedite manje porcije hrane tijekom dana kako biste smanjili pritisak na želudac.
- Podizanje glave tijekom spavanja: Ako imate žgaravicu noću, podignite gornji dio kreveta kako biste spriječili povrat kiseline u jednjak.
- Izbjegavanje pušenja: Pušenje može pogoršati simptome žgaravice, pa je najbolje prestati pušiti.
- Lijekovi: Vaš liječnik može preporučiti lijekove koji smanjuju proizvodnju kiseline u želucu ili pomažu u jačanju LES-a.
- Kirurški zahvat: U rijetkim slučajevima, može se razmotriti hirurški zahvat za liječenje teže žgaravice.
U zaključku, žgaravica, poznata i kao gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), česta je probavna tegoba koja uzrokuje neugodne simptome poput pečenja u prsima i kiselog okusa u ustima. Simptomi žgaravice mogu biti nelagodni, ali s pravilnim pristupom liječenju i promjenom prehrambenih navika, većina ljudi može kontrolirati ovu tegobu i poboljšati svoje zdravlje. Važno je konzultirati se s liječnikom radi postavljanja točne dijagnoze i preporuka za najbolje tretmane koji će vam pomoći prevladati gorući osjećaj žgaravice.