Osobe koje boluju od pretilosti trebaju uz kvalitetan način prehrane imati i kvalitetan program tjelovježbe. Jedino njihovom adekvatnom kombinacijom postižu se dobri i dugotrajni rezultati.
Višak tjelesne masti koji karakterizira pretilost, nastaje kada energijski unos prehranom nadmašuje njezinu energijsku potrošnju. Tjelesna aktivnost je upravo ta koja može bitno utjecati na promjenu energijskog unosa prehranom. Ona je ta koja direktno mijenja njezinu potrošnju, a i utječe na sam sastav tijela. Stoga je razina tjelesne aktivnosti neizostavna u razumijevanju razvoja pretilosti i postupaka smanjenja tjelesne mase.
Značajtjelesnog vježbanja u postupku redukcije kod pretilih osoba treba razmotriti kroz dvije mogućnosti:
tjelesno vježbanje kao jedini postupak
tjelesno vježbanje uz redukcijsku dijetu.
Ako govorimo o prvoj opciji, tjelesnog vježbanja kao jedinog postupka za redukciju tjelesne mase onda valja odgovoriti na 3 glavna pitanja:
Da li će tjelesno vježbanje kod pretilih osoba uvjetovati još veći energijski unos hrane ?
Da li povećana razine tjelesne aktivnosti mijenjati ukupni dnevni energijski utrošak ?
Da li mijenja tjelesnu masu i komponente sastava tijela ?
Pretilost i potrošnja kalorija
Ono što se ljudi često pitaju jest, hoće li povećanje intenziteta vježbanja dovesti i do povećanja apetita. Odgovor je, ne! Većina studija ukazuje na činjenicu da tjelesno vježbanje kod pretilih, za razliku od normalno uhranjenih osoba, ne povećava energijski unos hrane.
Tjelesno vježbanje kod pretilih osoba dovodi do umjerenog smanjenja tjelesne masti te povećanja nemasne mase tijela.
Redovito tjelesno vježbanje koje prati redukcijsku dijetu povećava gubitak tjelesne mase i tjelesne masti. Učinci dakako ovise o količini energijske potrošnje tijekom programa vježbanja.
Vježbanje dužeg trajanja i većeg inteziteta će značajnije utjecati na redukciju tjelesne masti. Redovito tjelesno vježbanje posebno je važno u održavanju postignute smanjene tjelesne mase.
Dugotrajna redovita aerobna tjelovježba uvjetuje pomak u energijskom metabolizmu prema većem korištenju masti kao izvoru energije.
Pretilost i spol
Veličina smanjenja tjelesne masti pod utjecajem tjelesnog vježbanja varijabilna je s obzirom na spol.
Muškarci imaju više mišićne mase od žena, i zbog toga što mišići sagorijevaju veću količinu kalorija od masnoća, muškarci troše otprilike 20 % kalorija više od žena čak i kad se odmaraju.
Stoga je za žene održavanje adekvatne tjelesne mase veći izazov. Žene imaju ne samo više relativne tjelesne masti, već i oko 50% više masnih stanica nego li muškarci. Žene više nakupljaju masno tkivo u području stražnjice koje je otpornije na utjecaj tjelesnog vježbanja.
Također i dob igra veliku ulogu. Kako starimo, količina mišića u našem tijelu se smanjuje, a masti sadržavaju veći postotak naše tjelesne mase. Ukoliko se godinama ne smanji unos kalorija, velika je vjerojatnost da ćemo dobiti na tjelesnoj masi.
Pretilost, dijeta i rekreacija
Možemo zaključiti da tjelesno vježbanje zauzima značajno mjesto u programima mršavljenja uz redukcijsku dijetu. Prednost se daje programima s umjerenim kalorijskom restrikcijom, koja zadovoljava temeljne kvalitativne nutritivne zahtjeve, te vježbe izdržljivosti najmanje 3 puta tjedno u najkraćem trajanju od 30 minuta s minimalnim intezitetom.
Postupno uključivanje određenih oblika vježbanja te mijenjanje intenziteta ovisno o vašim tjelesnim mogućnostima i dnevnim obavezama jest nešto na čemu morate svakako poraditi ako želite izgubiti višak kilograma.
Kardio vježbe visokog intenziteta sagorijevaju najviše kalorija i na taj način gubite najbrže kilograme. Pa ipak varijabilnost je nešto što svakako preporučamo. Izmjene vježbi visokog intenziteta sa vježbama niskog i srednjeg je nešto što trebate uzeti u obzir. Na taj način ćete smanjiti rizik od ozlijeda, pretjerane iscrpljenosti i stimulirati ćete različite energetske sustave u vlastitom tijelu. U konačnici raznolikost će sam proces vježbanja učiniti zanimljivijim i lakše ćete održati motiviranost.