Znojenje je prirodan način tijela da se rashladi i regulira temperaturu, ali što se događa kad ova fiziološka reakcija postane izvan kontrole? Pojačano znojenje, poznato i kao hiperhidroza, može postati doslovno znojavi probelm za mnoge.
Znojenje je prirodna fiziološka reakcija tijela koja pomaže održavati tjelesnu temperaturu i regulirati toplinu. Međutim, kod nekih ljudi, znojenje može biti pojačano i postati izvor nelagode i neugodnosti. Pojačano znojenje, poznato i kao hiperhidroza, može utjecati na kvalitetu života, socijalnu interakciju i samopouzdanje pojedinca.
Uzroci pojačanog znojenja
Pojačano znojenje može biti uzrokovano različitim čimbenicima, uključujući:
Visoka temperatura i vlažnost – topli i vlažni uvjeti mogu potaknuti pojačano znojenje kako bi se tijelo ohladilo.
Tjelesna aktivnost –fizička aktivnost može povećati tjelesnu temperaturu, potičući znojenje kako bi se rashladilo tijelo.
Emocionalni stres – može stimulirati živčani sustav i potaknuti pojačano znojenje, često se to naziva “emocionalno znojenje”.
Hormonalne promjene – hormonalne promjene tijekom puberteta, menopauze ili trudnoće mogu utjecati na aktivnost znojnih žlijezda.
Nuspojave lijekova – određeni lijekovi, poput antidepresiva, lijekova za snižavanje tlaka i lijekova za liječenje infekcija, mogu izazvati pojačano znojenje kao nuspojavu.
Metabolički poremećaji – određeni metabolički poremećaji, poput šećerne bolesti i hipertireoze (povećana aktivnost štitnjače), mogu uzrokovati pojačano znojenje.
Vrste pojačanog znojenja
Postoje dvije osnovne vrste pojačanog znojenja:
1. Primarna hiperhidroza
Ovo je najčešći oblik pojačanog znojenja i obično nema jasnog uzroka. Obično se javlja na specifičnim dijelovima tijela poput dlanova, tabana, pazduha i lica.
2. Sekundarna hiperhidroza
Ovaj oblik pojačanog znojenja obično je uzrokovan drugim stanjima ili bolestima, poput metaboličkih poremećaja, endokrinih problema, infekcija ili nuspojava lijekova.
Izvor: Pexels
Dijagnoza pojačanog znojenja
Ako primijetite pojačano znojenje koje uzrokuje nelagodu ili utječe na vašu svakodnevnu aktivnost, važno je posjetiti liječnika. Tijekom posjeta liječnik će provesti fizički pregled i razgovarati s vama o vašim simptomima i medicinskoj povijesti. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti dodatne testove kako bi isključio moguće metaboličke poremećaje ili druge uzroke pojačanog znojenja.
Načini suočavanja s pojačanim znojenjem
Iako se znojenje može doimati neugodno, postoje načini suočavanja s ovim stanjem kako bi se smanjila nelagoda i poboljšala kvaliteta života.
Higijena – redovito tuširanje i upotreba dezodoransa ili antiperspiranta može pomoći u smanjenju mirisa uzrokovanog znojenjem.
Oblačenje –odabir odjeće od prirodnih materijala, poput pamuka, koji omogućava prolaz zraka može pomoći u smanjenju znojenja i neugodnih mirisa.
Izbjegavanje okidača – ako primijetite da određeni okidači, poput začinjene hrane, kofeina ili emocionalnog stresa, povećavaju pojačano znojenje, pokušajte ih izbjegavati.
Botox injekcije – botox injekcije mogu se koristiti za smanjenje znojenja na određenim dijelovima tijela poput pazuha, dlanova ili tabana.
Terapija iontoforezom –ova terapija koristi električnu struju kako bi blokirala znojne žlijezde i smanjila znojenje.
Sistemska terapija – za slučajeve sekundarne hiperhidroze uzrokovane određenim poremećajima, liječnik može preporučiti sistemsku terapiju kako bi se riješio osnovni uzrok.
Važno je napomenuti kako se s pojačanim znojenjem ne treba boriti sam. Ako osjetite da ono utječe na vašu kvalitetu života, posavjetujte se s liječnikom kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i preporuke za tretman.
Stručna pomoć može pomoći u poboljšanju stanja i omogućiti vam da se osjećate ugodno i samopouzdano u svakodnevnim aktivnostima.