Ordinacija dr. Diana Petričević
  • O nama
  • Usluge
    • Opis usluga
    • Cjenik
  • Specijalisti
  • Blog
  • Web Shop
  • Kontakt
Lokacija

Radno vrijeme
Radno vrijeme
Pon-Uto-Pet 07:30 – 13:00
Sri-Čet 13:30 – 19:00
Subota 1. i 3. u mjesecu
Nedjelja Zatvoreno
Upit
Rezervacija termina

    Cjenik
    Cjenik
    Nutricionističko savjetovanje 500 KN
    Program mršavljenja 500 KN
    UZV abdomena 350 KN
    EKG 100 KN
    Presoterapija 100 KN
    Holter tlaka 250 KN
    +
    Home Aromaterapija Ljekovitost dalmatinske kadulje
    25svi

    Ljekovitost dalmatinske kadulje

    by admin

    Ljekovita kadulja je zbog svoje široke primjene i ljekovitosti uzgajana te uspijeva u različitim predjelima svijeta, međutim svjetski poznata i najcijenjenija je Dalmatinska kadulja koja zbog svog specifičnog sadržaja eteričnog ulja ima snažan karakterističan miris.

    Kadulja (Salvia officinalis) je grmolika biljka koja naraste u prosjeku od 20 do 70 cm visine. Aromatičnog je mirisa i raste pretežno u primorskim krajevima sredozemnih zemalja. Stabljike i listovi kadulje prekriveni su mnogobrojnim sitnim dlačicama u čijim se žljezdama nalazi eterično ulje od kojeg potječe gorkast okus i aromatičan miris. Listovi su uski, ovalni, sivkasto-zelene do zelene boje. Biljka cvate od svibnja do srpnja i ima najčešće modroljubičaste cvijetove ponekad i bijele. Ljekovita kadulja je zbog svoje široke primjene i ljekovitosti uzgajana te uspijeva u različitim predjelima svijeta, međutim svjetski poznata i najcijenjenija je dalmatinska kadulja koja zbog svog specifičnog sadržaja eteričnog ulja ima snažan karakterističan miris. dalmatinski krš, specifična zemlja  i mediteranska klima daju joj najbolji spoj onoga što joj potrebno za njen prirodni rast, pa tako ona samoniklo raste duž cijele dalmatinske obale. Dalmacija i njezini otoci smatraju se pradomovinom ljekovite kadulje.

    Kadulja je jedna od biljaka koju bi svi trebali imati u svojoj kućnoj apoteci. Ona ima antibakterijsko i antigljivično djelovanje. Smiruje, osvježava i okrepljuje, pomaže protiv bolova i visoke temperature. Ona jača krvožilni sustav, stimulira cirkulaciju, djeluje protiv krvarenja i upala. Istraživanja su pokazala da kadulja može sniziti razinu glukoze u krvi što je čini korisnom kod dijabetesa. Nedavno se pokazalo i da kadulja poboljšava pamćenje i djeluje protiv Alzheimerove bolesti. Zbog svojeg jakog antiseptičkog djelovanja koristi  se u liječenju afti, neugodnog zadaha iz usta, problema s grlom i krajnicima, karijesa  i zagnojenja desni. Ako imate takvih problema – grgljajte čaj od kadulje.

    Ljekovita kadulja
    Izvor: Shutterstock
    Eterično ulje

    Eterična ulja su smjese hlapljivih kemijskih spojeva koje se nalaze u različitim dijelovima biljnog materijala i daju bilju karakterističan miris. Eterično ulje dobiva se destilacijom vodenom parom te iako se smatraju uljima ona nisu masna i bitno se razlikuju po sastavu od biljnih ulja. Eterična ulja vrlo brzo isparavaju na zraku, topiva su u biljnim uljima, mastima, vosku, alkoholu, a u vodi se ne otapaju. Kadulja zbog svog estrogenu sličnog djelovanja se najčešće koristi kod bolesti i stanja vezanih uz reproduktivni sustav žena.  Doduše ima ono i mnoga druga ljekovita djelovanja.

    Eterično ulje kadulje posjeduje antiseptičko, fungicidno i antiflogističko djelovanje, primjenjuje se u farmaceutskoj, kozmetičkoj i prehrambenoj industriji. Najčešće se koristi u pripremi pripravaka za njegu usne šupljine i ždrijela (lokalno grgljanje). Esencijalno ulje djeluje lipolitično i ekspektorirajuće. Djeluje dobro antibakterijski protiv Gram pozitivnih mikroorganizama, a slabo protiv Gram negativnih. Također dobro djeluje protiv gljivica (Candida). Jak je estrogenomimetik pa se najčešće koristi kod regulacije ženskih hormona u menopauzalnim tegobama te amenoreje, dismenoreje i policističnih jajnika.  Zbog lipolitičnih svojstava koristi se u pripravcima protiv celulita i pretilosti. Osim toga, koristi se i kod problema s pretjeranim znojenjem. U visokoj dozi nadražuje kožu.

    Zbog sadržaja ketona (α, β-tujona) ulje je neurotoksično pa se mora koristiti s velik oprezom. Ne smiju ga koristiti trudnice, dojilje i mala djeca.

    Tags
    • antifungicid
    • antiseptik
    • estrogenomimetik
    • sedativ
    Categories:
    Categories
    • Aromaterapija

    Navigacija objava

    Previous Post Vježbanje vijačom idealno za skidanje viška masnoća
    Next Post Sve što trebate znati o goji bobicama

    Datumi objava

    lipanj 2022
    P U S Č P S N
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    27282930  
    « svi    

    Tagovi

    alergije analgetik anti-age antikancerogen antioksidans antioksidansi biljna vlakna detoks dijabetes dijeta flavonoidi imunitet kalcij kalij kolesterol kosa koža liječenje mediteranska prehrana Mg minerali mršavljenje namirnice njega omega 3 povrće prehrana prevencija prirodna kozmetika proteini protuupalno djelovanje regeneracija savjeti simptomi tjelovježba tuna vitamin A vitamin C vitamin E vitamini vlakna voće zdrava prehrana zdravlje zdravlje srca i krvnih žila

    Arhiva

    Pratite nas

    Više

    • Impressum
    • Pravila privatnosti
    • Izjava o kolačićima

    Kontakt

    • Žnjanska 4, 21 000 Split
      Kako do nas
    • 021-461-874
    • info@ordinacija-petricevic.hr

    • 2022 © Ordinacija dr. Diana Petričević |  Web dizajn Studio Rebus