Najdragocijeniji dio kamilice su njezini cvjetovi, nadaleko prepoznatljiva izgleda. Poznati su po svojim mnogobrojnim lijekovitim svojstvima
Kamilica je široko rasprostranjena biljka, a njen čajni napitak je ono po čemu je najprepoznatljivija. Svima možda nije poznato da postoji više vrsta kamilice. Preciznije rečeno dvije: rimska (Chamaemelumnobile) i njemačka kamilica (Chamomilla recutita). Na našem tržištu prevladava ova potonja, njemačka kamilica. Riječ je dakle o jednogodišnjoj biljci iz porodice glavočika koja u prosjeku može narasti u visinu u rasponu od 15 do 60 cm. Najdragocijeniji dio ove biljke su njezini cvjetovi nadaleko prepoznatljiva izgleda. Cvjetna glavica je promjera 2,5 cm, a u njezinu središtu su žuti cjevasti cvjetovi koje okružuju bijeli jezičasti cvjetovi.
Djeluje povoljno na probavni, živčani i respiratorni sustav…
Njeni cvjetovi su poznati po mnogobrojnim lijekovitim svojstvima. Djeluje protuupalno, antibakterijski, sedativno, antialergijski. Djelotvorna je u liječenju groznice, mučnine, astme, kožnih bolesti i upala, želučanih bolesti, prehlada. Antioksidansi iz kamilice štite kožu od UV zračenja, sadrži i levomenol koji može poboljšati strukturu kože, smanjuje bore. Također pomaže kod akni, različitih iritacija, osipa i drugih kožnih problema.
Obje vrste kamilice su se tradicionalno koristile kao protuupalne i opuštajuće biljke za različite tegobe i bolesti. Ono po čemu se ove dvije vrste najviše razlikuju su njihova eterična ulja.
Eterična ulja kamilice
Izvor: Shutterstock
Rimska kamilica sadrži prozirno ulje bogato esterima, a njemačka kamilica ima ulje specifične plavo-zelene boje koja potječe od spoja kamazulena. Ovisno o udjelu kamazulena eterično ulje njemačke kamilice dijeli se na: egipatski tip (2-5 %), mađarski tip (5 – 22 %). Iako različita kemijskog sastava oba se koriste u kremama i uljima pogotovo za razne oblike upale kože, pogotovo kod alergijskih bolesti kože i atopijskog dermatitisa. Eterično ulje njemačke kamilice ima jači antialergijski učinak, dok ulje rimske kamilice pokazuje vrlo jak spazmolitički učinak zbog prisutnosti već spomenutog estera.