Eterično ulje pačulija egzotična je i drvenog mirisa, podrijetlom s dalekog istoka. Djeluje kao dobar venotonik i potiče regeneraciju kože, stoga se posebno preporuča u ljetnim mjesecima. Ima veliku primjenu u kozmetičkoj i parfemskoj industriji.
Sve veći je interes za prirodnim i alternativnim metodama liječenja, a eterična ulja su postala svakako popularan izbor za održavanje zdravlja i blagostanja. Jedno od najpoznatijih i najkorištenijih eteričnih ulja je ulje pačulija. Ljeto je pred nama i u predstojećim vrućim mjesecima skloniji smo oticanju ruku i nogu, a vidljivost proširenih vena i kapilara svakako nije ugodna oku. Stoga smo se u ovom članku odlučili pozabaviti dublje tom tematikom. Donosimo vam priču o biljci vrlo lijepa i interesantna mirisa koja se tradicionalno koristi u medicinske svrhe na dalekom istoku u Indiji, Kini, Indoneziji i Japanu.
Pačuli (Pogostemon cablin Benth., Lamiaceae) je kao što smo već spomenuli biljka porijeklom s dalekog istoka, najviše se uzgaja u tropskom predjelu Azije. Riječ je o grmolikoj biljci iz porodice mente, naraste otprilike do metra visine. Cvjetovi su joj mali, diskretni i najčešće su bijele boje. Biljka se intenzivno primjenjuje u parfumeriji i kozmetičkoj industriji.
Eterično ulje pačulija dobiva se destilacijom lišća biljke i jedno je od rijetkih eteričnih ulja koje starenjem ne gubi na kvaliteti.
Sve blagodati ulja pačulija
Eterično ulje pačulija može se koristiti na više načina, primjerice za tretiranje rana, zbog njegova antiseptičkog djelovanja. Spriječava razvoj infekcija te je vrlo učinkovito kod manjih rana i ozlijeda. Zbog spomenutog protuupalnog djelovanja jedno je od poznatijih sredstava za tretiranje akni. Koristi se najčešće kod problema s hemerodima (lokalno), proširenih vena i flebitisa (dermalno), te seboreje i akni (dermalno).
Vrlo povoljno djeluje na regeneracijske procese, pogotovo stanica kože te pospješuje zdrav i mladenački izgled vaše kože.
Učinkovito je kod ožiljaka primjerice od akni, manjih rana, pospješuje njihovo zarastanje. Korisno je ne samo kod epiderme već se općenito smatra da ima povoljan učinak na sveukupno poboljšanje metabolčkih funkcija.
Pospješuje stvaranje crvenih krvnih zrnaca te na taj način se ubrzava cirkulacija i opskrbljenost tijela kisikom. Što rezultira sveukupnim povećanjem nivoa tjelesne energije. Stimulira kontrakciju mišića, živaca i kože te na taj način spriječava njihovu opuštenost što se smatra znakom starenja. Na taj način ulje zadržava tonus i ima anti-agedjelovanje.
Pačuli je isto tako dobar diruetik, pospješuje izlučivanje viška tekućine putem mokrenja. Time se smanjuje krvni tlak, smanjuje se kolesterol i ubrzava se izlučivanje toksina iz tijela. Putem mokrenja iz organizma se eliminira višak soli i mokraćne kiseline, što može smanjiti rizik od nastanka žućnih i bubrežnih kamenaca i nastanak gihta. Prevenira nastanak gljivica, dakle dobar je antifungicid. Može se koristiti za tretiranje atletskog stopala, a i poteškoća kod respiratornih gljivičnih infekcija.
Ulje se zbog njegova specifična i intenzivna mirisa često koristi u aromaterapiji kod osoba sklonih depresiji.
Pomaže i djeluje relaksacijski, sedativno, otklanja napetosti. Inahlacijom mirisa pačulija dolazi do kemijskih procesa u organizmu koji djeluju na izlučivanje hormona. Dolazi do pojačanog izlučivanja tzv. hormona sreće: serotonina i dopamina. Na taj način se smanjuje osjećaj tuge, ljutnje i tjeskobe, odnosno djeluje kao antidepresiv. Dobar je za opuštanje tijela stoga se preporuča i osobama koje imaju nesanicu. Reducira simptome nesanice što rezultira poboljšanjem kognitivnih funkcija, ubrzanjem metabolizma i sveukupnim boljim raspoloženjem.
Koristi se i kao insekticid od davnina. Unatoč slatkoći njegova mirisa vrlo efikasno odbija insekte. Stoga ćete ga vrlo često naći kao sastojak u raznim sprejevima, vaporizatorima i losionima za tijelo. Učinkovito odbija komarce, mrave, moljce… itd.
Top 6 svojstava ulja:
Antimikrobna svojstva: Eterično ulje pačulija pokazuje antimikrobno djelovanje protiv različitih bakterija i gljivica. To ga čini korisnim za njegu kože, posebno kod akni, dermatitisa i drugih kožnih infekcija.
Antidepresiv: Pačuli ulje se često koristi u aromaterapiji zbog svog smirujućeg i antidepresivnog djelovanja. Miris pačulija pomaže smanjiti tjeskobu, stres i depresiju, potičući osjećaj opuštenosti i harmonije.
Afrodizijak: Eterično ulje pačulija je poznato kao prirodni afrodizijak. Njegov senzualni miris potiče osjećaj privlačnosti i pomaže u poboljšanju seksualne želje i intimnosti.
Protuupalno djelovanje: Pačuli ulje ima protuupalna svojstva koja ga čine korisnim za ublažavanje upala i iritacija kože. Može se koristiti za umirivanje svrbeža, opeklina od sunca, uboda insekata i drugih kožnih problema.
Antiseptik: Zahvaljujući svojim antiseptičkim svojstvima, ulje pačulija može se koristiti za dezinfekciju rana i ubrzavanje procesa zacjeljivanja.
Umirujući učinak na živčani sustav: Miris pačulija ima opuštajući učinak na živčani sustav, pomažući smanjiti napetost i nesanicu. Može se koristiti u difuzoru ili dodati u kupku radi postizanja opuštajućeg učinka.
Primjena
Upotreba eteričnog ulja pačulija može se provoditi na nekoliko načina:
Topična primjena: Dodajte nekoliko kapi ulja pačulija u bazno ulje poput kokosovog ulja i nanesite na kožu radi tretiranja kožnih problema ili masaže.
Aromaterapija: Dodajte nekoliko kapi ulja pačulija u difuzor ili inhalator i udišite njegov miris radi postizanja opuštajućeg ili stimulirajućeg učinka.
Kupke: Dodajte nekoliko kapi ulja pačulija u toplu kupku kako biste se opustili i umirili.
Pri korištenju eteričnih ulja, važno je slijediti upute za sigurnu upotrebu i provjeriti eventualne kontraindikacije ili alergijske reakcije.
Eterično ulje pačulija ima širok spektar ljekovitih svojstava i koristi. Njegova upotreba može pomoći u smanjenju stresa, poboljšanju raspoloženja, njezi kože i promicanju općeg blagostanja. Bilo da ga koristite u aromaterapiji, masaži ili topičnoj primjeni, pačulijevo ulje je izvrstan dodatak prirodnom pristupu zdravlju i ljepoti.