Ekstrakti lišća ginka sadrže mnogobrojne aktivne sastojke koji imaju vrlo dobar učinak na razne organe ljudkog tijela. Znanstveno je potvrđeno da njegovi sastojci djeluju najbolje u zajedništvu te poboljšavaju rad mozga, tu je njegovo djelovanje najučinkovitije.
Ginko se bez dvojbe pokazao u poboljšavanju pamćenja, smanjivanju posljedica od povreda glave, poboljšavanju koncentracije, ubrzavanju učenja, poboljšanju cirkulacije i oksidativnih procesa u tijelu, poboljšavanju prijenosa živčanih signala i općenito poboljšavanju rada mozga. Vrlo je učinkovit i kod smanjivanja glavobolje. Znanstvenim istraživanjem na oboljelima od Alzheimerove bolesti, migrene pa i na zdravim mladim ljudima ustvrđeno jest znatno poboljšanje u kognitivnim procesima te pamćenju. Bilo da se radilo o uzimanju čaja ili ekstrakta u kapsulama nakon kontinuiranog uzimanja određenih doza ginka na dnevnoj bazi rezultati su bili vrlo impresivni sa značajnim pomacima pa čak i potpunim izliječenjima.
Priča o ginku počinje u dalekoj Kini, a procjenjuje se da je njihova starost oko 200 milijuna godina što ih svrstava u najstarije biljne vrste na planetu. Ove golosjemenjače su starije čak i od dinosaura. Vrijednost ove biljke leži u njihovim listovima, koji u jesen poprime karakterističnu žutu boju. Tada i u tom stadiju njihovo lišće je puno flavona, koji biljci daju antioksidativna svojstva. Iako je ginko jedna od najstarijih biljnih vrsta i imala je tijekom povijesti izvjesnu primjenu u liječenju, prva sistematična izučavanja su napravljena tek polovicom prošlog stoljeća.
Blagotovrni sastojci ginka
Blagotovrni sastojci ove biljke su flavonglikozidi koji posebice djeluju na poboljšanje cirkulacije u kapilarama. Također ojačavaju i njihove stijenke što ga ujedno čini i dobrim lijekom kod erektilne disfunkcije muškaraca. Pokazalo se da je njegov ekstrakt učinkovit i tijekom procesa transplatacije organa. Naime ginko sadrži kemijsku supstancu koja djeluje na tzv. faktor aktivacije trombocita te je na taj način spriječava. Istraživanja se nastavljaju s ciljem da se ginko počne upotrebljavati tijekom liječenja u svrhu smanjivanja imunološke reakcije, koje znaju imati vrlo neugodno prateće djelovanje.
Tijekom upotrebe ekstrakta ginka, može ponekad doći i do neželjenih nuspojava poput glavobolja, kožne alergije, ili blaže reakcije probavnih organa. Ti simptomi će se odmah povući ukoliko smanjite dozu. Ujedno treba naglasiti kako nema kontraindikacija i negativnih djelovanja između ginka i drugih lijekova. Kad govorimo o doziranju, općenito je najbolje za organizam krenuti s najmanjom dozom pa onda po potrebi postupno povećavati. Imajte svakako na umu da za bilo koji biljni pripravak je potrebno da počne djelovati.
Preporuka jest početi s nekih 180 mg dnevno, a nakon 4 tjedna ako ne primjetite nikakvih promjena povečajte dozu na 300 mg. Ukoliko ni tada ne primjetite nikakvih promjena onda povećajte dozu na 600 mg na dan. U slučaju da primjetite neke od već spomenutih simptoma poput glavobolja ili probavnih poteškoća onda dozu morate smanjiti. Morate malo eksperimentirati dok ne pronađete svoju optimalnu dozu.