Banana je slatko tropsko voće karakterističnog mirisa i okusa. Bogata je kalijem, vitaminima i dijetalnim vlakanima.
Banana je egzotičnog proijekla iz porodice biljaka Musa. Njezini korijeni su u jugoistočnoj aziji, a danas se uzgaja diljem svijeta. S obzirom na porijeklo ova voćka preferira toplije temperature. Treba joj okvirno 19 stupnjeva tijekom cijele godine. Prvi spomen banane datira još od 8000 godina pr.Kr. Njezino širenje ide ruku pod ruku sa širenjem islama još početkom 9. stoljeća. Banane kakve mi poznajemo su svijetle i slatke, a one s višim udjelom škroba se nazivaju plantana banane.
Banana i njezin nutritivni sastav
Banana je bogat izvor ugljikohidrata, koji se pojavljuju uglavnom kao škrob u nezrelim bananama i šećeri u zrelim bananama. Najčešće vrste šećera u zrelim bananama su saharoza, fruktoza i glukoza. Banane imaju relativno nizak glikemijski indeks (GI) od 42 do 58, ovisno o zrelosti.
Banane su dobar izvor kalija. Prehrana bogata kalijem može sniziti krvni tlak kod osoba s povišenom razinom te doprinosi zdravlju srca. Banane su vrlo bogate vitaminima B skupine (B2, B3, B6) B6. Jedna banana srednje veličine može osigurati do 33% dnevne vrijednosti vitamina B6.
Također bogata je i vitaminom C te zadovoljava čak 11% dnevnog potrebnog unosa. Spomenuli smo kako su banane bogat izvor dijetalnih vlakana. U prosječnoj banani se nalazi oko 3 grama dijetalnih vlakana, koja potiču rad mišića crijeva. Najvažniji za spomenuti su pektin i netopljivi škorb.
Izvor: Pexels
Jedna prosječna banana sadrži oko 110 kalorija te stoga nije visokokalorična, a ne sadrži ni puno masti. Banane ne debljaju ako se konzumiraju u umjerenim količinama. Dobre su kao izvor energije prije i poslije treninga ili kao međuobrok.
Banana i njezina ljekovita svojstva
Banane posjeduju izvjesna nutritivnasvojstva koja mogu pomoći kod pojedinih oboljenja:
srčanih bolesti – visok udio kalija i antioksidansa u bananama regulira krvni tlak, a redovan unos kalija može smanjiti razvoj srčanih bolesti
bolesti bubrega – redovan unos kalija potpomaže pravilan rad bubrega
depresije i anksioznosti – zbog visokog udjela tirozina potakne se sinteza dopamina, hormona koji pozitivno djeluje na raspoloženje
anemije – ima visok udio željeza
pamćenje i koncentracija – banane su bogate vitaminima B skupine koje reguliraju živčane podražaje pa tako djeluju i na mozak
kolesterol – banane povoljno utječu na smanjenje kolesterola
probava – nerazgradivi škrob i pektin su vlakna koja pomažu radu probavnog sustava tako što djeluju kao prebiotici bakterijama mliječne kiseline
Banane ne debljaju ako se konzumiraju u preporučenim količinama. Dovoljno je pojesti 2 do 3 banane dnevno. Dobro ih je konzumirati nakon treninga jer nadoknađuju izgubljene minerale, posebno kalij i magnezij. Također su izvor vlakanašto potiče pravilan rad crijeva i mišića probavnog sustava. Tako potiču pravilan rad metabolizma.
Banane su dobre za vaš kolesterol jer one sadrže vlakna i fitonutrijente koji mogu pomoći u regulaciji razine kolesterola u krvi. Vlakna koja se nalaze u bananama mogu pomoći u smanjenju apsorpcije kolesterola u crijevima, dok fitonutrijenti kao što su steroli i stanoli mogu smanjiti apsorpciju kolesterola iz hrane.
Kada se konzumiraju kao dio uravnotežene prehrane koja uključuje raznoliku hranu i niski udio zasićenih masti, banane mogu biti korisne za održavanje zdravlja srca i regulaciju razine kolesterola.
Međutim, važno je napomenuti da sam unos banana neće bitno smanjiti visok kolesterol ako se ne pridržavate i drugih aspekata zdrave prehrane i načina života.
Banana smoothie recept
Za kraj smo odlučili odabrati jedan jednostavan recept za pripremu banana smoothija, idealan kao međuobrok i ukusna okrepa.
Sastojci:
1 banana – za najbolji okus smoothieja upotrijebite zrelu bananu. Za najkremastiji smoothie od banane upotrijebite smrznute kriške banane.
1/2 naranče
žlica grčkog jogurta – bogat je proteinima i daje kremast okus smoothieu
mlijeko ili voda – dodati po izboru
Priprema: dodati sve u blender i zatim izmiksati dok tekstura napitka ne postane glatka. Uživajte!